PKW wybrała Magdalenę Pietrzak na Szefa Krajowego Biura Wyborczego

Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała o powołaniu z dniem 3 marca br. Pani Magdaleny Pietrzak na stanowisko Szefa Krajowego Biura Wyborczego. Poinformował o tym Przewodniczący PKW, Wojciech Hermeliński.

Komisja spotkała się z trojgiem kandydatów na Szefa KBW, przedstawionych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji – Magdaleną Pietrzak, Mirosławem Sankiem i Pawłem Szrotem.

Jak powiedział na konferencji prasowej sędzia Hermeliński wszystkie trzy kandydatury były wyrównane. O wyborze Magdaleny Pietrzak, zdecydowało między innymi to, że miała najwięcej kontaktu z prawem wyborczym w czasie swojej pracy w samorządach. Jak powiedział, "była to wartość decydujaca i zdecydowała o powołaniu Magdaleny Pietrzak na Szefa KBW". Przewodniczący PKW relacjonował, że kandydatka opowiedziała się za ciągłością instytucjonalną KBW, uznała też że "ważną rzeczą jest nie dokonywanie jakichś raptownych, gwałtownych zmian w Krajowym Biurze Wyborczym”. Jak podkreślił, Komisja odebrała to "jako rodzaj obietnicy” że dotychczasowa struktura Biura i pracownicy zostaną zachowane i nie będzie radykalnych zmian w KBW.

Przewodniczący PKW wyraziłtakże opinię, że wybór Magdaleny Pietrzak na szefa KBW daje szansę sprawnego przeprowadzenia wyborów. "Uznaliśmy, że spośród tej trójki, pani Pietrzak daje największą gwarancję, że będzie wykonywała funkcję szefa KBW w sposób należyty, który pozwoli na sprawne przeprowadzenie wyborów" - podkreślił. Dodał, że za powołaniem jej na to stanowisko zagłosowało 6 spośród 9 członków Państwowej Komisji Wyborczej.

W ocenie Wojciecha Hermelińskiego jednym z najważniejszych zadań nowego Szefa Krajowego Biura Wyborczego będzie zapewnienie dodatkowych pieniędzy na wybory – przypomniał, że zgodnie z szacunkami KBW brakuje na nie ponad 600 milionów złotych. 

Magdalena Pietrzak jest urzędnikem państwowym i samorządowym. Obecnie jest zastępcą dyrektora w Departamencie Spraw Parlamentarnych KPRM, wcześniej była między innymi sekretarzem powiatu łowickiego, gminy Skierniewice i Zduńskiej Woli.

Kadencja nowego Szefa KBW trwać będzie 7 lat. PKW będzie mogła go odwołać przed upływem kadencji w uzgodnieniu z szefem MSWiA.

 Szef Krajowego Biura Wyborczego nie może należeć do partii politycznej, nie może też być skazany za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego ani za przestępstwo umyślne skarbowe.

Rejestr zmian

  • Data utworzenia

    28-02-2018 12:09

    Wprowadził:

    Grażyna Długosz

  • Data modyfikacji

    28-02-2018 12:10

    Wprowadził:

    Grażyna Długosz